Kohout na víně je delikatesa, kterou zvládnete také

Kohout na víně patří mezi tradiční francouzská jídla a jako mnoho dalších pokrmů je neodmyslitelně spjatý s kvalitním vínem. Pojďte vyzkoušet tento v podstatě jednoduchý recept, kterým ovšem ohromíte své bližní nebo přátelé při svátečním obědě, či bohaté večeři.

Víno

Na víně určitě nešetřete. Kupte si kvalitní silné francouzské či jiné , ale rozhodně silné z jižanských vinic. To dodá pokrmu tu správnou chuť a vůni neboli buket. Počítejte s tím, že víno se bude odpařovat a v pokrmu zůstane jeho exkrakt. Pokud by bylo víno nekvalitní, je nasnadě, že se to odrazí na chuti jídla. I s dobrým vínem ale může dojít k tomu, že v pokrmu bude lehce cítit kyselinka z vína, to je však v pořádku.

Maso

Nejlépe je když seženete mladého kohoutka od soukromého chovatele. Máte zaručeno kvalitní maso a i když bývá primárně tužší než z maso z velkovýroby, při dušení změkne a je šťavnatější a křehčí. V nejhorším můžete použít i větší, ideálně kukuřicí krmené kuře.

Zelenina

Zelenina je dalším základní surovinou tohoto gurmánského hitu. Nejlepší je opět čerstvá, přímo od pěstitele. Na cca 2kg masa budete potřebovat:

2 mrkve, ¼ celeru, 1 menší petržel, 2 šalotky, 1 řapík celeru, 2 stroužky česneku.

Další ingredience

Mezi další ingredience, bez kterých nedocílíte správného výsledku jsou :

  • 120 g prorostlé anglické slaniny
  • Bylinky – snítka tymiánu a rozmarýnu, bobkový list, hrst petrželové natě
  • 4 lžíce hladké mouky na obalení
  • olej na restování
  • 500 ml masového vývaru
  • 80ml koňaku
  • sůl, pepř dle chuti

Postup

Rozehřejte dostatečně velký kastrol s olejem. Maso osolte, opepřete a obalte v mouce. Na rozpáleném oleji zprudka orestujte, aby uvnitř zůstalo syrové. Ztlumte plamen a do výeku přidjete pokrájenou slaninu a nechte vyškvařit. Pak přidejte cibuli, zeleninu (samozřejmě pokrájenou) a opékejte do zlatova. Pak vhoďte česnek a nasekaný tymián. krátce orestujte a zalijte koňakem. Pak nechte probublávat. Když se odpaří veškerá tekutina, vlijte víno (cca 750ml).

Vložte opečené maso a bylinky a bylinky (bobkový list, tymián a rozmarýn zabalený do pytlíčku z gázy), celerovou nať a uveďte k bodu varu. Pak stáhněte teplotu a nechte cca 10 min probublávat.

Pak přilijte vývar, opět uveďte k bodu varu a duste, dokud maso nezměkne, což může být u kohouta 2-6hodin. Omáčku během té doby občas promíchejte.

Před podáváním vyjměte balíček s bylinkami a celerovou nať.

Ideální je podávat kohouta na víně se šťouchanými bramborami, ale samozřejmě jsou i jiné možnosti, např. bramborová kaše, či špecle.

Variabilita receptu

Toto je základní recept na kohouta na víně. Existuje ale více receptů, někdo maso před dušením marinuje. To je už pak trochu složitější a náročnější na přípravu. Ale ať už použijete tento nebo jiný recept, vždy docílíte skvělého gurmánského zážitku.

A nezapomeňte – odborníci doporučují zapíjet víno tou samou značkou, kterou „popíjel“ i náš kohout. Tak docílíte skvělého doladění chutí. Šéfkuchaři sahají obvykle po značce červeného z Côtes du Rhône či Beaujolais-Villages).