Už vás omrzela zelenina bez chuti ze supermarketů a rozhodli jste se k vypěstování vlastních rajčat, paprik nebo okurek? Pořízením správného skleníku si můžete přísun čerstvé a chutné zeleniny zajistit po celý rok. Pokud neseženete sazeničky, vypěstujte je jednoduše za oknem v květináči ze semínek, která jsou v obchodech k sehnání po celý rok. Nejste si jisti výběrem skleníku? Mrkněte na nabídky kamenných i internetových obchodů, kde si můžete vybrat ze široké nabídky nejen skleníků, ale i příslušenství a izolačních materiálů.
Jak správně vybrat místo pro skleník?
Mnoho zahrádkářů si na začátku svého pěstování zvolí malý skleník a většina tohoto rozhodnutí později lituje. Existují nástavby na skleníky, ale raději si dobře velikost skleníku rozmyslete. Pokud máte malou zahradu, vybírejte zahradní skleník menších rozměrů. Mějte na paměti také výšku skleníku. Pokud se nechcete hrbit a vylézat ze skleníku s bolavými zády, volte vyšší skleník. Skleník umístěte vždy na slunné místo, ovšem tak, aby ráz zahrady zůstal stejný. Někdy je to obtížné.
Skleník, který má polykarbonátové desky má skvělé izolační vlastnosti. Vaše rostliny jsou tak chráněné před deštěm, větrem, krupobitím a ostatními povětrnostními vlivy. Nespornou výhodou polykarbonátu je, že se nerozbije. Nehrozí tak, že se nějakým nedopatřením se budou po vaší zahradě válet střepy jako tomu hrozí u skleníků se skleněnými výplněmi. Ani výška sněhu nemá na kvalitu skleníku žádný vliv, ovšem kvůli světlu ho ze skleníku odklízejte. Skleník pravidelně větrejte a zavlažujte.
Kdy začít s pěstováním?
S výsadbou většiny zeleniny můžete začít již v únoru. Pokud nemáte ještě nemáte skleník je nejvyšší čas si ho pořídit. Odborníci vám s výběrem poradí. Na stránkách máte také k dispozici jednoduchý návod k sestavení skleníku.