Znáte změny, které přinesl nový zákon o odpadech?

S problematikou odpadů souvisí celá řada povinností. Podnikatelé a firmy jsou v České republice obtěžkáni byrokracií, která je stojí mnoho času a úsilí, ale vždy je potřeba vyhovět zákonům. Produkci odpadu je třeba evidovat a když přesáhne zákonem daný limit, vzniká zákonná povinnost dělat roční hlášení za odpady a posílat ho na ISPOP. Aby toho nebylo málo, přišel v roce 2021 nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přinesl určité změny, které byste měli znát.

K jakým změnám došlo?

Jednou z největších změn je změna limitů u odpadu. Doposud platilo, že roční hlášení musíte podávat tehdy, když vaše roční produkce odpadu přesáhne 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se posunul limit u nebezpečného odpadu na 600 kilogramů. Limit u běžného odpadu zůstal beze změn. Znamená to, že někteří producenti nebezpečného odpadu už roční hlášení dělat nemusí. Nevyhnou se však průběžné evidenci odpadu, ta je nutná, protože je průkazná v tom, že limit nepřekračujete.

Další změnou je posunutí termínu, doposud byl termín pro podání ročního hlášení do 15.2., nově se však posunul do konce února. Roční hlášení o produkci odpadů 2021 tedy můžete podat do 28.2., více času zajisté potěší každého.

Ušetřete si starosti

Mnoho lidí považuje byrokratické povinnosti vůči státu za ztrátu času, která jim ubírá čas na práci. Pokud vás nebaví evidovat odpad a zpracovávat roční hlášení, můžete tuto problematiku přenechat zkušené firmě na Rocnihlaseni.cz. Firmě zašlete všechny podklady, zaplatíte poplatek a ona vám roční hlášení nejen zpracuje, ale i včas odešle na ISPOP. Těchto služeb využívají podnikatelé, firmy i obce z celé ČR, přidejte se k nim i vy. Proč dělat všechny ty složité povinnosti svépomocí, když jsou tu experti, kteří vám rádi podají pomocnou ruku.