Jak podpořit otěhotnění v období ovulace?

Ve chvíli, kdy se žena rozhodne otěhotnět, snaží se (a často i marně doufá v pozitivní výsledek) o početí hned první měsíc cyklu. Je však důležité si uvědomit, že otěhotnění může nějakou dobu trvat.

Zdravá třicetiletá žena má každý měsíc jen 20% šanci na otěhotnění. Je normální, že to trvá několik měsíců nebo déle.

Pokud se snažíte otěhotnět, můžete podniknout několik kroků, jak zefektivnit „zkoušení“. Podpora otěhotnění je důležitá již na počátku.

Správné načasování

Nejlepší způsob, jak zvýšit pravděpodobnost otěhotnění, je zajistit, abyste měli sex ve správný čas ve svém menstruačním cyklu.

Pokud máte pravidelný cyklus, budete ovulovat přibližně dva týdny před menstruací. To znamená, že vaše plodné dny jsou sedm dní před očekávanou ovulací.

Pokud máte nepravidelný cyklus, může být trochu obtížnější předpovědět, kdy přijde ovulace a kdy budete mít plodné dny.

Existuje řada technik, které můžete použít k přesnějšímu určení vaší ovulace a plodných dnů, když nemáte k dispozici ovulační testy.

Bazální tělesná teplota

Měřením bazální tělesné teploty každé ráno v oblasti pochvy budete pravděpodobně schopni detekovat nejprve velmi mírný pokles a poté velmi mírný nárůst teploty po dobu tří dnů za sebou.

Zvyšování teploty může být i půl stupně. Může to být signál, že proběhla. Mějte na paměti, že vajíčko přežije pouze asi 24 hodin po ovulaci, takže tento plodný den nemusí být dobrým ukazatelem toho, kdy byste měli mít sex.

Mezi další obavy, že tato metoda není vždy spolehlivá, patří různé faktory – například infekce -, které mohou způsobit zvýšení teploty. Pro některé ženy je také obtížné zjistit nárůst teploty.

Pozice, orgasmy a gely

Existuje mnoho mýtů o sexu, plodnosti a tom, jak zvýšit pravděpodobnost těhotenství. Některé z nich doporučují různé polohy nebo udržení boků ve zvýšené poloze po sexu po určitou dobu.

Jiní tvrdí, že pokud žena orgasmus (nebo ne), otěhotnění je pravděpodobnější. Bohužel neexistují žádné studie, které by tyto tvrzení podporovaly.

Jediná věc, na kterou byste měli myslet, je vaše mazivo. Některé produkty mohou snížit motilitu a životaschopnost spermií. Je důležité, když se snažíte otěhotnět nepoužívat astroglide, sliny, olivový olej.