Jak začít číst knihy? Stačí si vybudovat zvyk

Chcete konečně začít pravidelně číst? Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí vám pár minut denně, a během několika týdnů uvidíte úžasné výsledky.

Knihy mají v dnešní době tvrdou konkurenci. Na první pohled se zdá, že válku prohrávají. Jenže ve skutečnosti tomu tak není. A důkazem toho je i fakt, že čtete tento článek. Vy se totiž chcete přidat na tu správnou stranu, a jen hledáte způsob, jak to udělat. V tom případě jste na správném místě. V následujících řádcích z vás totiž uděláme aktivního čtenáře.

Jak začít?

Určitě máte připravené nejoblíbenější knihy a nejčtenější knihy, které vám už někdo doporučil, jenže se do jejich čtení nemůžete dokopat. Ten pocit zná asi každý. Důležité je jej překonat a konečně se do toho pustit. To se sice snadno řekne, ale velice těžce udělá. Jak tedy začít?

Vaším cílem by v prvé řadě nemělo být přečíst XY knih. V prvních týdnech a měsících se zaměřte spíše na budování zvyku. Sáhněte po některém z titulů, který si chcete přečíst, a vyhraďte si na něj čas. Nezáleží na tom, v jaké části dne. Důležité je ovšem svázat tuto aktivitu s jiným zvykem. Nejlepší je proto číst chvíli před spaním, nebo když přijdete z práce. Zkrátka v době, kdy se vaše rutina opakuje.

Výsledek během pár týdnů

Dalším krokem je zadat si úkol, že každý den zdoláte alespoň jednu stranu. Tu zvládnete přečíst během několika minut, takže by nemělo být obtížné přesvědčit váš mozek, aby spolupracoval. Většinou to sice skončí tak, že toho přečtete mnohem víc. Pokud to ale v některé dny nepůjde, netrestejte se za to a nebuďte naštvaní. Je to jen součást procesu, kde stačí jen málo snahy, abyste dosáhli zaručeného úspěchu.

Ten byste si měli vybudovat už během několika týdnů. Že jste si jej vybudovali poznáte podle toho, že v danou chvíli budete mít nutkání sáhnout po knize. Vždy, když vás bude před spaním něco hlodat a říkat vám, že byste měli začít číst, budete vědět, že už v tom bodě jste. Pak už jen stačí poslouchat váš mozek a přečíst všechny ty knihy, které na vás celé ty roky čekají.